Tam Buğday Ekmeği Ekşi Mayalı 1 kg. (724)

Fiyat : ₺16,00(KDV Dahil)
₺16,00 'den başlayan taksitlerle

Kara Fırından Tam Buğday Ekmeği (Ekşi Mayalı)

Geleneksel ekşi hamur mayası ile hazırladığımız tam buğday ekmeğimizin tadına baktıktan sonra üzerine hemen tereyağı sürüp biraz da reçel koymak isteyeceksiniz. Sağlıklı ve doyurucu bir besin olan tam buğday ekmeğini tüketirken diğer ekmekler gibi hissetmeyecek, hemen doyacaksınız. Afyon’dan özel olarak getirdiğimiz doğal ekşi mayamızla pişirdiğimiz doğal tam buğday ekmeğimizin lezzeti ile sofralarınız şölene dönüşecek.

Doğal ürünler ile beslenmenin yaşam süresini uzattığı, genel sağlık durumunda olumsuzluğu ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Sevdikleriniz ve kendiniz için Doğal ürünler ile beslenin. 

Ekşi Maya nedir?

Yüzyıllar önce başlayan ekşili maya ekmeğin serüveni göçebe yaşayan toplumların yavaş yavaş yerleşik hayata geçince başladı. Hamurun tesadüfen bekletilmesiyle elde edilen ekşi maya, daha sonra ekmeğe katılarak Doğal ekşi mayalı ekmek elde edilmeye başlandı. Saf ve doğal olan ekşi mayanın ekmeği geç bayatlattığı da keşfedilince vazgeçilmez oldu. O dönemlerden günümüze gelen ekşi mayanın lezzetini günümüz market raflarında yer alan ekmeklerden alamıyoruz. Fabrikalarda üretilen bu ekmeklerin içine kimyasal maya ekleniyor hem tadı bozuluyor hem de sağlıklı olmuyor. Ekşi mayalı ekmeklerimizi tüketirken içinde ne olduğunu bilerek gönül rahatlığı ile tüketebilir, çocuklarınızı sağlıkla besleyebilirsiniz.

Ekşi Mayalı Ekmeğin Faydaları

B12 vitamini bolca vardır bu yüzden unutkanlığa iyi gelir.

Kara Fırından Doğal Tam Buğday Ekmeği probiyotiktir, bağışıklığa destek olur, içerisinde bakteri ve mantarları barındırır.

Ticari amaçla yapılmış ekmeklerden farklı olarak bayatlaması daha fazla zaman alır ve daha çok lezzetlidir. Kokusu diğerlerine göre farklıdır.

Ticari amaçla yapılmış ekmek gibi mideye oturmaz, sindirimi kolaydır. Ekşi mayalı ekmekmayalandıktan sonra laktik asit gluten proteinini ve nişastayı parçalar. Bu işlemden dolayı ekşi mayalı ekmeği mideniz tekrar parçalamak zorunda kalmaz. Fakat diğer ekmeklerde durum farklıdır. Parçalama işlemini mide yapar ve yediğiniz ekmek midenize oturur.

Doğal ekşi mayalı ekmeği diyabetik hastalarının tüketmesi oldukça önemlidir.

Kan şekerinin hemen artmasını önler. Tüketildikten sonra vücutta yavaşça insülin salınımı yapar.

Kara Fırından Doğal Tam Buğday Ekmeği küf gelişimini engelleyen asetik asit kendiliğinden üretilir. Doğal olarak maya kendini korur ve küflenmeyi önler. Ticari amaçlı yapılan diğer ekmeklerin küflenmesinin nedeni içinde yapay koruyucuların olmasıdır.

Ekşili ekmek mayalanırken mayalanma yani fermantasyon sürecinde bağırsaktaki olumlu bakterilerin artmasını sağlar.