Sebzeli Köy Eriştesi 400 gr. (844)

Fiyat : ₺17,50(KDV Dahil)
₺17,50 'den başlayan taksitlerle

Ev Yapımı Sebzeli Köy Eriştesi 

Doğal ev yapımı sebzeli erişte Anadolu’da yoksulluk baş gösterdiği yıllarda sadece doymak için yapılmaya başlanmış günümüze kadar gelmiştir. Nazilli’de yaşayan köylü kadınlarımız, bu geleneksel lezzeti değiştirmeden, doğal yöntemlerle hazırlayarak sofralarınıza kadar ulaşmasını sağlıyor.

Sebzeli Köy Eriştesi Nasıl Yapılır?

Ev yapımı sebzeli erişte hamurunun yapımında; yerli un, köy yumurtası, yerli tohumdan yetişmiş doğal ıspanak, doğal kırmızı pancar, inek sütü, tuz ve yine yerli zeytin yağı kullanılır. Elde edilen hamur daha sonra açılarak yufka şeklini alır. Bir süre bu şekilde bekletilen yufka daha sonra katlı bir şekilde üst üste konarak kesilmeye başlanır. Kesme işleminin ardından güneşte kurutulmaya bırakılan erişte, yeterince sertleştikten sonra hava almayacak şekilde kavanozlara konur. Doğal köy eriştesinin yapımında herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz. Tamamen katkısız ve ev yapımı olarak geleneksel yöntemlerle hazırlanır.

Günümüz market raflarında yerini alan erişteler, fabrika ortamlarında sıcak hava üflenerek yüksek dereceli fırınlarda kurutulmaktadır. Anadolu’nun  geleneksel ev yapımı eriştesi  ise kesim işlemi bittikten sonra günlerce güneşte bekletilerek kurumaya bırakılır.

Ev Yapımı Sebzeli Köy Eriştesinin Faydaları;

Ispanaklı ve pancarlı erişte de bol miktarda B2, B1 ve A vitamini içerir.

Geleneksel bir lezzettir, son derece doyurucudur.

Ev yapımı sebzeli erişte içerdiği mineraller sayesinde kemikleri güçlendirir.

Damar ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalbi korur.

Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.

Ev yapımı sebzeli erişte strese olumlu yönde etki eder, sinir sisteminizi korur.

Şeker hastalığı olanları için mucizevi bir besindir.

Ispanak ve kırmızı pancardan yapılan erişte çocuklarda beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.