Köy Eriştesi 400 gr. (317)

Fiyat : ₺16,50(KDV Dahil)
₺16,50 'den başlayan taksitlerle

Doğal Ev Yapımı Köy Eriştesi 

Doğal ev yapımı erişte Anadolu’da yoksulluk baş gösterdiğinde sadece doymak için yapılmaya başlanmış günümüze kadar gelmiştir. Nazilli’de yaşayan köylü kadınlarımız bu geleneksel lezzeti değiştirmeden, doğal yöntemlerle hazırlayarak sofralarınıza kadar ulaşmasını sağlıyor.

Ev Yapımı Köy Eriştesi Nasıl Yapılır?

Ev yapımı doğal erişte hamurunun yapımında; yerli un, köy yumurtası, inek sütü, tuz ve yine yerli zeytin yağı kullanılır. Elde edilen hamur daha sonra açılarak yufka şeklini alır. Bir süre bu şekilde bekletilen yufka daha sonra katlı bir şekilde üst üste konarak kesilmeye başlanır. Kesme işleminin ardından güneşte kurutulmaya bırakılan erişte, yeterince sertleştikten sonra hava almayacak şekilde kavanozlara konur. Doğal köy eriştesinin yapımında herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz. Tamamen katkısız ve ev yapımı olarak hazırlanır.

Günümüz market raflarında yerini alan erişteler, fabrika ortamlarında sıcak hava üflenerek yüksek dereceli fırınlarda kurutulmaktadır. Anadolu’nun  geleneksel ev yapımı eriştesi  ise kesim işlemi bittikten sonra günlerce güneşte bekletilerek kurumaya bırakılır.

Doğal Ev Yapımı Köy Eriştesinin Faydaları;

Bol miktarda B2, B1 ve A vitamini içerir.

Geleneksel bir lezzettir, son derece doyurucudur.

Ev yapımı erişte içerdiği minerallar sayesinde kemikleri güçlendirir.

Damar ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalbi korur.

Kolesterolü düzenler.

Şeker hastalığı olanları için mucizevi bir besindir.

Doğal Ev Yapımı Erişte ile Yapılan Yemekler

 Erişte köfteli çorba, yoğurtlu erişte salatası, tereyağlı erişte, erişteli mercimek çorbası, yeşil mercimekli erişte soğukluk, köri soslu tavuk, yoğurtlu erişte çorbası, erişte havuçlu salata, ıspanaklı fırın erişte, fırında eriteli kaşarlı ıspanak…