Ispanaklı Köy Eriştesi 400 gr. (734)

Fiyat : ₺17,00(KDV Dahil)
₺17,00 'den başlayan taksitlerle

Ev Yapımı Ispanaklı Köy Eriştesi 

Doğal ev yapımı erişte Anadolu’da yoksulluk baş gösterdiğinde sadece doymak için yapılmaya başlanmış günümüze kadar gelmiştir. Nazilli’de yaşayan köylü kadınlarımız bu geleneksel lezzeti değiştirmeden, doğal yöntemlerle hazırlayarak sofralarınıza kadar ulaşmasını sağlıyor.

Ev Yapımı Ispanaklı Köy Eriştesi Nasıl Yapılır?

Ev yapımı doğal erişte hamurunun yapımında; yerli un, köy yumurtası, yerli tohumdan yetişmiş doğal ıspanak, inek sütü, tuz ve yine yerli zeytin yağı kullanılır. Elde edilen hamur daha sonra açılarak yufka şeklini alır. Bir süre bu şekilde bekletilen yufka daha sonra katlı bir şekilde üst üste konarak kesilmeye başlanır. Kesme işleminin ardından güneşte kurutulmaya bırakılan erişte, yeterince sertleştikten sonra hava almayacak şekilde kavanozlara konur. Doğal köy eriştesinin yapımında herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz. Tamamen katkısız ve ev yapımı olarak hazırlanır.

Günümüz market raflarında yerini alan erişteler, fabrika ortamlarında sıcak hava üflenerek yüksek dereceli fırınlarda kurutulmaktadır. Anadolu’nun  geleneksel ev yapımı eriştesi  ise kesim işlemi bittikten sonra günlerce güneşte bekletilerek kurumaya bırakılır.

Ev Yapımı Ispanaklı Köy Eriştesinin Faydaları;

Ispanaklı erişte de bol miktarda B2, B1 ve A vitamini içerir.

Geleneksel bir lezzettir, son derece doyurucudur.

Ev yapımı ıspanaklı erişte içerdiği minerallar sayesinde kemikleri güçlendirir.

Damar ve kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalbi korur.

Kolesterolü düzenler.

Ev yapımı ıspanaklı erişte strese olumlu yönde etki eder, sinir sisteminizi korur.

Şeker hastalığı olanları için mucizevi bir besindir.

Doğal ıspanak çocuklarda beyin gelişimini olumlu yönde etkiler.