Has Undan Zeytinli Tava Ekmeği Ekşi Mayalı 1 kg. (753)

Fiyat : ₺15,00(KDV Dahil)
₺15,00 'den başlayan taksitlerle

Has Undan Zeytinli Tava Ekmeği (Ekşi Mayalı)

Sağlıklı sofraların vazgeçilmez lezzeti doğal ekşi mayalı ekmeklerimizin çeşitlerini sizlerden gelen yoğun talep üzerine artırdık. Zeytinli tava ekmeğimizi; Has Unu, çiftliğimizde yetiştirdiğimiz tavuklarımızın yumurtasını ve Nazilli’nin sağlıklı doğasında yetişen zeytinlerimizi birleştirerek doğal bir lezzet haline getirdik.

Nazilli’nin muhteşem doğasında doğal yöntemlerle yetiştirdiğimiz zeytinlerimiz A, D ,E ve K vitamini açısından oldukça zengindir. 

Ekşi Maya nedir?

Yüzyıllar önce başlayan ekşili maya ekmeğin serüveni göçebe yaşayan toplumların yavaş yavaş yerleşik hayata geçince başladı. Hamurun tesadüfen bekletilmesiyle elde edilen ekşi maya, daha sonra ekmeğe katılarak Doğal ekşi mayalı ekmek elde edilmeye başlandı. Saf ve doğal olan ekşi mayanın ekmeği geç bayatlattığı da keşfedilince vazgeçilmez oldu. O dönemlerden günümüze gelen ekşi mayanın lezzetini günümüz market raflarında yer alan ekmeklerden alamıyoruz. Fabrikalarda üretilen bu ekmeklerin içine kimyasal maya ekleniyor hem tadı bozuluyor hem de sağlıklı olmuyor. Ekşi mayalı ekmeklerimizi tüketirken içinde ne olduğunu bilerek gönül rahatlığı ile tüketebilir, çocuklarınızı sağlıkla besleyebilirsiniz.

Ekşi Mayalı Ekmeğin Faydaları

B12 vitamini bolca vardır bu yüzden unutkanlığa iyi gelir.

Doğal ekşi mayalı ekmek probiyotiktir, bağışıklığa destek olur, içerisinde bakteri ve mantarları barındırır.

Ticari amaçla yapılmış ekmeklerden farklı olarak bayatlaması daha fazla zaman alır ve daha çok lezzetlidir. Kokusu diğerlerine göre farklıdır.

Ticari amaçla yapılmış ekmek gibi mideye oturmaz, sindirimi kolaydır. Ekşi mayalı ekmek mayalandıktan sonra laktik asit gluten proteinini ve nişastayı parçalar. Bu işlemden dolayı ekşi mayalı ekmeği mideniz tekrar parçalamak zorunda kalmaz. Fakat diğer ekmeklerde durum farklıdır. Parçalama işlemini mide yapar ve yediğiniz ekmek midenize oturur.

Doğal ekşi mayalı ekmeği diyabetik hastalarının tüketmesi oldukça önemlidir.

Kan şekerinin hemen artmasını önler. Tüketildikten sonra vücutta yavaşça insülin salınımı yapar.

Doğal ekşi mayalı ekmekte küf gelişimini engelleyen asetik asit kendiliğinden üretilir. Doğal olarak maya kendini korur ve küflenmeyi önler. Ticari amaçlı yapılan diğer ekmeklerin küflenmesinin nedeni içinde yapay koruyucuların olmasıdır.

Ekşili ekmek mayalanırken mayalanma yani fermantasyon sürecinde bağırsaktaki olumlu bakterilerin artmasını sağlar.