Bazlama Ekşi Mayalı 400gr. Adet (313)

Fiyat : ₺7,50(KDV Dahil)
* ₺7,50 'den başlayan taksitlerle

Ev Yapımı Geleneksel Bazlama

Küçük bir çocuk gibi; ekilip, sulanması, büyümesi, harmanlaması, yıkanması ve un haline gelmesine kadar her süreçte büyük emek harcadığımız buğdayımızı ekşi mayalı hamurla bazlama yapıyoruz. Hamurumuz ekşi maya ile bir süre dinlendikten sonra pişecek kıvama gelince tek tek bazlama büyüklüğünde ayırarak şekil veriyoruz. Bazlamamızı geleneksel yöntemlerle sac üzerinde pişirerek tazeyken paketliyoruz. Ege’de köylü kadınlarımızın yaptığı bazlamamızı sofralarınıza kadar getiriyoruz. Kahvaltılık ürünlerin lezzet sıralamasının başında gelen tereyağı ve bazlama ikilisini mutlaka tatmalısınız.

1 adet bazlama  içinde 349 kadar kalori mevcut.

Besin Değeri: %4 yağ, %84 karb, %12 prot.

Ekşi Maya nedir?

Yüzyıllar önce başlayan ekşili maya ekmeğin serüveni göçebe yaşayan toplumların yavaş yavaş yerleşik hayata geçince başladı. Hamurun tesadüfen bekletilmesiyle elde edilen ekşi maya, daha sonra ekmeğe katılarak Doğal ekşi mayalı ekmek elde edilmeye başlandı. Saf ve doğal olan ekşi mayanın ekmeği geç bayatlattığı da keşfedilince vazgeçilmez oldu. O dönemlerden günümüze gelen ekşi mayanın lezzetini günümüz market raflarında yer alan ekmeklerden alamıyoruz. Fabrikalarda üretilen bu ekmeklerin içine kimyasal maya ekleniyor hem tadı bozuluyor hem de sağlıklı olmuyor. Ekşi mayalı ekmeklerimizi tüketirken içinde ne olduğunu bilerek gönül rahatlığı ile tüketebilir, çocuklarınızı sağlıkla besleyebilirsiniz.

Ekşi Mayalı Bazlamanın Faydaları

B12 vitamini bolca vardır bu yüzden unutkanlığa iyi gelir.

Geleneksel bazlamamız probiyotiktir, bağışıklığa destek olur, içerisinde bakteri ve mantarları barındırır.

Ticari amaçla yapılmış bazlamalardan farklı olarak bayatlaması daha fazla zaman alır ve daha çok lezzetlidir. Kokusu diğerlerine göre farklıdır.

Ticari amaçla yapılmış bazlama gibi mideye oturmaz, sindirimi kolaydır. Ekşi mayalı bazlama mayalandıktan sonra laktik asit gluten proteinini ve nişastayı parçalar. Bu işlemden dolayı ekşi mayalı bazlamayı mideniz tekrar parçalamak zorunda kalmaz. Fakat diğer bazlamalarda durum farklıdır. Parçalama işlemini mide yapar ve yediğiniz bazlama midenize oturur.

Doğal ekşi mayalı bazlamayı diyabetik hastalarının tüketmesi oldukça önemlidir.

Kan şekerinin hemen artmasını önler. Tüketildikten sonra vücutta yavaşça insülin salınımı yapar.

Ev yapımı bazlamamızda küf gelişimini engelleyen asetik asit kendiliğinden üretilir. Doğal olarak maya kendini korur ve küflenmeyi önler. Ticari amaçlı yapılan diğer bazlamaların küflenmesinin nedeni içinde yapay koruyucuların olmasıdır.

Ekşili bazlama mayalanırken mayalanma yani fermantasyon sürecinde bağırsaktaki olumlu bakterilerin artmasını sağlar.

Gelişen teknolojiyle birlikte hormonlu gıdalar da artmaya başladı. Her daim özlemini duyduğumuz o Doğal köy ürünlerini nereden alacağını düşünenler "Doğal ev yapımı bazlama nasıl alırım? Doğal ürünleri, yöresel ürünleri, kahvaltılık ürünleri ve geleneksel ürünleri nasıl alırım?" sorularını sormaya başladı. İşte bu konuda size yardım etmeyi Doğal File ailesi olarak kendimize amaç edindik. Aydın Nazilli'de bulunan çiftliklerimiz ve tarlalarımızda yetiştirdiğimiz ürünleri doğallığını ve tazeliğini kaybetmeden sizlere ulaştırmak için çalışıyoruz.